HiM Bellek

Herkes İçin Mimarlık

Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


okullar

OKULLAR

HiM’in öncesi saydığımız öğrenci topluluğu Ölçek 1/1’in ilk işi bir köy okulu için öğretmen lojmanı inşa etmekti. HiM’de ilk projemiz olan Atıl Köy Okulları da Ölçek 1/1 zamanında fark edilen bir konu olmuştu. Bu okulların atıl kalma hikayelerinin araştırılması ve yeniden dönüşüm imkanları üzerine 2012 yılından bu yana düşünüyoruz. Bu kapsamda özel bir işlevle yeniden okul olan (Ovakent) ya da proje ismi farklı olan ama yine atıl mekanları dönüştüren işler yaptık (Kadın ve Çocuk Mekanları Projesi). Bazı işlerimiz tasarım süreçlerinin sonunda kaynak bulamadığımız için uygulanamadı (Çaka ve Kızkapan), birçoğu keşif aşamasında kaldı, bazen de yapısal yenilemeye değil, yeni örgütlenmelere vesile oldu (Mesudiye Gönüllüleri Derneği). Atıl Köy Okulları hala kapanmış bir proje başlığı değil, 2019’dan bu yana Yahşibey köyündeki atıl okul yapılarını ESTV, Nevzat Sayın ve BÇBD ortaklığıyla dönüştürmeye çalışıyoruz.

Atıl okullara odaklanma niyetiyle çıktığımız yolun hemen başında mevcut okulların gerçekliğinden kaçamadık. Derslik sayılarının yetmemesi yüzünden yeni okul binası inşaatları (Kargı Projesi), kütüphane ve atölye (Soma Ayşe Temizel, Fatih Akşemsettin), oyun alanı ve açık alan birimleri (Meraklı Kedi, Pembeviran, 3. Selim, Çamlıca, Güllü, Darıca) gibi eksiklikler için projeler geliştirmek giderek artan bir iş kalemimiz olmakta.

Bütün işlerimizde olduğu gibi okullarda da kullanıcılar ve başta tasarım bölümlerinden üniversite öğrencilerinin oluşturduğu katılımcı grupların dahiliyeti ile tasarım ve uygulamalar gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Tasarım süreçlerinde başlangıçta kısa süreli çizim, maket, tartışma ve geri bildirimler şeklinde gelişen yöntemlerimiz, 2019’dan bu yana ilkokul öğrencileri ile haftalara yayılan düzenli tasarım çalışmalarına evrildi. Bu denemeler katılımı ve kullanıcıların sahiplenme duygusunu arttırmasının yanında, lisans öncesi tasarım eğitimi ile kullanıcı fikirlerinin nihai tasarıma tercüme edilmesindeki mesafenin kısalmasına yönelik denemeler yaptığımız öğretici süreçler oluyor.

Okullar, atıl yapıların çevreleri için potansiyelleri ve mevcut okulların ihtiyaçları gibi durumların yanı sıra, mimarlığın tüm süreçlerinin katılımcı yollarla gerçekleştirilmesine dair arayışlarımızda vazgeçilmez bir üretim sahamız olmaya devam edecek.


Dizin

okullar.txt · Son değiştirilme: 04/12/2022 08:08 Değiştiren: HiM Bellek